Stetoskop i jego rodzaje

Stetoskop i jego rodzaje

Stetoskop to przyrząd, który jest nieodłącznym atrybutem wielu lekarzy, gdyż pierwsze diagnozy dokonują się przy użyciu tego narzędzia. Wynaleziony w XIX wieku stetoskop w dzisiejszych czasach jest dużo bardziej zaawansowany i pozwala lepiej słyszeć serce i pracę innych organów. Jak działa stetoskop i jakie są jego rodzaje?

Budowa stetoskopu

Stetoskop, zwany także fonendoskopem, składa się najczęściej z drenu, liry, głowicy oraz oliwki. Najważniejszą częścią stetoskopu jest głowica, gdyż jest to element, który bezpośrednio przylega do ciała pacjenta i wpływa na to jakie dźwięki usłyszy lekarz. Lira służy do przenoszenia dźwięku do uszu lekarza, a oliwki znajdują się w jego uszach, z kolei dren służy do osłonięcia liry i przenoszenia dźwięku z głowicy do liry.

Rodzaje stetoskopów

Stetoskopy są często dopasowane do specjalizacji lekarza, jednak każdy z rodzajów tego urządzenia można kupić w dobrym sklepie medycznym. Do popularnych rodzajów stetoskopów zaliczają się stetoskopy pediatryczne (dla lekarzy zajmujących się dziećmi), stetoskopy kardiologiczne (zaawansowane stetoskopy dla kardiologów), stetoskopy internistyczne (najpopularniejsze stetoskopy spotykane u ratowników medycznych i lekarzy pierwszego kontaktu) i inne, bardziej zaawansowane stetoskopy. Jest to niezbędny sprzęt dla lekarza, dlatego warto zakupić sprzęt dobrej jakości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *