Czym są odleżyny?

Czym są odleżyny?

U pacjentów zmuszonych przebywać długo w jednej pozycji, niezależnie czy jest to pozycja siedząca czy leżąca, występuje ryzyko odleżyn. Są one niebezpieczne dla zdrowia i trzeba jak najlepiej przeciwdziałać ich powstawaniu. Czym są odleżyny i w jaki sposób należy im zapobiegać?

Czym są odleżyny?

Odleżyny powstają na skutek długotrwałego nacisku na tkanki miękkie naszego organizmu, często na łopatkach i pośladkach, gdzie mamy największą styczność z łóżkiem czy siedziskiem. Na początku są to lekkie zaczerwienienia skóry, jednak jeśli nie będziemy im zapobiegać to mogą skutkować martwicą skóry w tych miejscach, co jest niebespieczna dla życia pacjenta. W jaki sposób należy zapobiegać tego typu problemom?

Profilaktyka

Najlepszym sposobem na zapobieganie odleżynom jest regularna zmiana pozycji pacjenta, aby tkanka w jednym miejscu nie była uciskana zbyt długo. Może to być jednak skomplikowane dla opiekunów, dlatego warto zainwestować w materace i poduszki przeciwodleżynowe, które znacznie zmniejszają ucisk tkanek i redukują ryzyko odleżyn. Należy jednak podkreślić, że nie eliminuje to wymogu zmiany pozycji u pacjenta. Sprawiają one, że można zmieniać pozycję rzadziej niż w przypadku zwykłego materaca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *