Czy opalanie jest zdrowe?

Czy opalanie jest zdrowe?

Wiele osób nie może się doczekać wyjazdu na plażę i opalania się cały dzień. Choć taki obraz wydaje się piękny to należy być bardzo ostrożnym przy zażywaniu kąpieli słonecznych, gdyż nadmiar promieni słonecznych może powodować poważne problemy, z których najpoważniejszym jest rak skóry. Co należy wiedzieć o opalaniu?

Zagrożenia

Nierozważne i długotrwałe opalanie może skutkować nie tylko rakiem ale również mniej poważnymi problemami takimi jak poparzenia skóry i jej przebarwienia. Szczególnie muszą na to uważać osoby które są bardzo wrażliwe na poparzenia słoneczne. Ponadto osoby z cerą trądzikową nie powinny się opalać, gdyż pod wpływem promieni słonecznych skóra trądzikowa wydziela sebum, które z kolei wpływa na powstawanie zaskórników i nasila trądzik.

Zalety

Jednak opalanie to nie tylko zagrożenia. Jeśli nie będziemy opalać się za długo i będziemy używać kremów z wysokim filtrem to znacznie ograniczymy ryzyko powikłań i będziemy mogli się cieszyć zaletami opalania. Należą do nich przede wszystkim walory estetyczne, gdyż nasza skóra przybierze bardzo ładny odcień skóry. Ponadto wystawianie się na Słońce wpływa na produkcję witaminy D3, która pozytywnie wpływa na działanie naszego organizmu.