Apteczka wakacyjna – co powinna zawierać?

Apteczka wakacyjna – co powinna zawierać?

W okresie letnim bardzo często wyjeżdżamy bardzo daleko od swojego lekarza i znanej apteki, dlatego na taki wyjazd powinno się odpowiednio przygotować. Jakie leki i środki medyczne powinniśmy zabrać na wyjazd?

Rany i urazy

Warto mieć przy sobie środki, które umożliwią pierwszą pomoc w razie skaleczenia lub urazu. Część z tych środków może znaleźć się w apteczce samochodowej, więc warto najpierw do niej zajrzeć. Do przydatnych środków należą środki opatrunkowe (kompresy jałowe, gaza, bandaże), gaziki do dezynfekcji, plastry, środki dezynfekujące oraz igła do wyciągania drzazg i przebijania pęcherzy. Warto również zaopatrzyć się w środki przeciw kleszczom i komarom.

Leki i kosmetyki

Oprócz środków na rany należy się zaopatrzyć w odpowiednie leki, na przykład przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i na zapalenie pęcherza. Ponadto warto posiadać ze sobą elektrolity w saszetkach, żel na stłuczenia oraz sól fizjologiczną. Ważna jest również ochrona przed Słońcem, dlatego nie powinniśmy zabrać krem przeciwsłoneczny z filtrem. Z innych kosmetyków warto zaopatrzyć się w nawilżane chusteczki higieniczne, krem po opalaniu oraz żel antybakteryjny niewymagający wody. Tak wyposażeni nie musimy obawiać się problemów ze zdrowiem.