Najlepsze źródła białka

Najlepsze źródła białka

Trzymanie się zbilansowanej diety jest jednym z wyznaczników zdrowego stylu życia, jednak co to znaczy, że dieta jest zbilansowana? Oznacza to, że dostarcza ona do organizmu odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, do których zaliczają się białka. Jakie są najlepsze źródła białka?

Białka pochodzenia roślinnego

Wegetarianie i weganie w swojej diecie rezygnują z wielu lub ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a zastępują je produktami roślinnymi. Należy pamiętać, że białko pochodzenia roślinnego nie jest idealne dla człowieka i jeden produkt nie jest w stanie dostarczyć wszystkich aminokwasów niezbędnych dla człowieka. Źródłami białka pochodzenia roślinnego może być między innymi soja, groch, pestki dyni fasola czy orzechy.

Białka pochodzenia zwierzęcego

Produkty pochodzenia zwierzęcego są najlepszym źródłem białka dla człowieka, gdyż zawierają wszystkie białka niezbędne dla człowieka. Warto wyróżnić tutaj jajka, które mają białko wzorcowe. Innymi produktami bogatymi w białko są między innymi mięso wołowe i cielęce, a także wszelkie produkty nabiałowe. Bogate w białko są także niektóre ryby, do których możemy zaliczyć halibuta, tuńczyka czy sardynki w sosie własnym.