Rodzaje węglowodanów w diecie

Rodzaje węglowodanów w diecie

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniego źródła energii, aby mógł on prawidłowo funkcjonować i abyśmy mieli energię na codzienne czynności. Podstawowym składnikiem energetycznym w naszej diecie są węglowodany, które występują w wielu odmianach. Jakiego rodzaju węglowodany znajdują się w naszej żywności i jak na nas wpływają?

Węglowodany proste

Węglowodany, nazywane także cukrami, są niezbędne w naszej diecie w celu dostarczania energii. Do cukrów prostych zaliczamy monosacharydy i disacharydy. Monosacharydy to najprostsze cukry składające się z jednej cząsteczki sacharydu, do których zalicza się glukozę i fruktozę. Disacharydy mają w sobie dwie cząsteczki sacharydów i zaliczają się do nich sacharoza, laktoza czy maltoza.

Węglowodany złożone

Cukry złożone składają się z wielu tysięcy cząsteczek sacharydów, a zalicza się do nich skrobia, glikogen czy celuloza. Węglowodany dzielimy też na przyswajalne, których zadaniem jest dostarczenie organizmowi energii, oraz nieprzyswajalne, czyli błonnik mający na celu regulowanie przemiany materii. Należy jednak pamiętać aby przyjmować odpowiednią ilość węglowodanów, gdyż mogą się one odkładać w formie tłuszczu, jednak nie można z nich całkowicie rezygnować, gdyż są niezbędne do funkcjonowania naszego ciała.